Kronika


Cesta kolem světa

20. 3. 23

Ve čtvrtek 9. března 2023 se u nás ve škole konal první ze čtyř cestovatelských setkání, která jsou pořádána v rámci oslav 100 let školy. Hosty tentokrát byly absolventka Klára Lachmanová, která má hojné zkušenosti s low-budget cestováním, a paní profesorka Václavíková, která přednášela o své pouti do Santiaga de Compostela.

Klára nám ve své prezentaci s názvem Cestování pro všechny (prezentace k dispozici zde) představila myšlenku toho, že cestování opravdu nemusí mít pouze podobu odpočívání v hotelovém resortu za spoustu peněz, ale že může jít hlavně o příležitost potkat nové lidi a načerpat nové zkušenosti. Také nám dala spoustu tipů na to, jak se dá cestovat levně i během studia. Klára momentálně pracuje jako grafická designérka, takže může cestovat a zároveň pracovat na dálku.

Přečíst celý článek


Animal Farm

16. 3. 23

V úterý 14. března 2023 se letošní druhý ročník vydal v rámci výuky anglického jazyka společně s paní profesorkou Královou a paní Chmelařovou do divadla v pražském Dlabačově na divadelní představení Animal Farm

Dílo je divadelní adaptace knihy britského autora George Orwella. Jedná se o politickou satiru z doby první poloviny dvacátého století, která nastiňuje způsob života v tehdejším Sovětském svazu. Hra byla interpretována  profesionálními herci, kteří byli zároveň rodilými mluvčími. 

Přečíst celý článek


Hokejový turnaj

13. 3. 23

Ve spolupráci s městem Dobříš pořádal klub dobříšského hokeje turnaj místních základních škol.
Za gymnázium nastoupila družstva primy a sekundy a starší kategorii zastupovali žáci tercie a kvarty. Po velmi bojovných výkonech na nás zbyla v obou kategoriích 3. místa. Kluci a dívky bojovali statečně, za což je velmi chválíme.

Kabinet TEV


GYMKCmerch

20. 2. 23

V rámci společenskovědního semináře spouštíme se skupinou spolužáků ze septimy unikátní projekt! Došli jsme názoru, že by se nám líbilo, aby škola dostala vlastní styl a novou tvář. Mnoho tříd si dělá v půlce studia vlastní mikiny, my chceme vytvořit oblečení pro všechny, kteří gymnázium zrovna studují, absolvovali nebo zde nechávají vzdělávat vlastní dítě, popřípadě děti. Chceme, aby design nového merche byl moderní, atraktivní a také cenově dostupný. Projekt zastřešuje škola a nikdo z něj finančně neprofituje, snažíme se dosáhnout co nejlepšího poměru cena/výkon. Chcete si obohatit šatník o moderní kousek, který bude navíc památku na léta strávená na dobříšském gymnáziu? Prohlédněte si náš web!

Štěpán B.


Lyžařský kurz sekundy

15. 2. 23

15. 1. 2023 jsme s mojí třídou přijeli na lyžařský pobyt do Rakouska do malé vesničky Hinterstoder.

Večer jsme zahájili moc dobrou večeří, seznámili jsme se s pobytem na chatě, denním režimem a poté jsme měli volnou zábavu až do večerky.

Každý den po probuzení jsme šli na snídani, která byla ve formě švédských stolů.

Potom nás autobus přepravil do lyžařského střediska Hinterstoder. V letošním roce postavili novou kabinkovou lanovku, která vede rovnou z centrálního parkoviště. Přezuli jsme se do přezkáčů a vyrazili na lanovku, která nás vyvezla až na vrchol, kde nás čekala velká nadílka sněhu.

Přečíst celý článek


Sex a vztahy

27. 1. 23

V pondělí 9. 1. proběhly na Gymnáziu Karla Čapka Dobříš besedy pro třídy kvartu a kvintu. Tyto besedy nesly název „Sex a vztahy“ a měly za účel zvýšit povědomí o problematice sexu, vztahů, sexualního zneužití, obtěžovaní a vytvořit prostředí pro konverzaci na toto téma. 

Nápad na realizaci těchto besed vznikl v rámci projektového řízení semináře SVS septimy a byl financován Radou rodičů a společností  DOOSAN BOBCAT EMEA s.r.o., kterým děkujeme.

Obě dvouhodinové přednášky obsahovaly jak prezentaci lektorky akreditované společnosti MP Education, tak prostor pro samostatnou práci a otázky studentů. V rámci zpětné vazby studenti jednohlasně vyjádřili, že jsou toho názoru, že besedy na podobná témata by měly být součástí výuky a my doufáme že tomu tak v budoucnu bude.

Přečíst celý článek


Beseda o duševních nemocech

27. 1. 23

Ve středu 18. 1. 2023 se v Městské knihovně Dobříš konala beseda o duševních nemocech. Žáci 3. ročníku a septimy (část SVS) se setkali se Studiem 27, které se problematice duševních nemocí a závislostí dlouhodobě věnuje. Žáci si mohli poslechnout příběh Kateřiny Navrátilové a Tomáše Vaňka, kteří se se svou duševní nemocí naučili žít. Tím, že vypráví o svých zkušenostech, pomáhají i ostatním lidem. Po besedě proběhla i diskuze, kdy se žáci mohli zeptat hostů na různé dotazy.

Beseda byla pořádána 3. ročníkem v rámci projektu společenskovědního semináře. Velký dík patří Radě rodičů, společnosti  DOOSAN BOBCAT EMEA s.r.o., Městské knihovně Dobříš a Studiu 27, bez kterých by tato beseda nevznikla. 

Přečíst celý článek


Vítězný turnaj v házené

25. 1. 23

Turnaj v házenéV úterý 24.1.2023 pořádalo SOU Dubno okresní kolo v házené děvčat s účastí 6 družstev. Naší školu reprezentovalo družstvo děvčat z kvinty, septimy, 1., 2. a 4. ročníku. Od začátku si svými jednoznačnými výkony řeklo o finále s pořádajícím týmem, jež ovládla s jednoznačným skóre 7:1

Po dlouhé době se nám podařilo zvítězit ve sportovním turnaji. Děvčatům moc děkujeme.

Kabinet TEV


2. kolo prezidentských voleb

19. 1. 23

Studentské volbyVe čtvrtek 19. ledna uspořádala studentská rada druhé kolo prezidentských voleb. Oprávněnými voliči v této simulaci byli všichni žáci školy starší 15 let. Voleb se zúčastnilo 143 z 217 oprávněných. Z tohoto počtu pouze šest voličů odevzdalo neplatné hlasy. Prezidentem by se na naší škole stal Petr Pavel

 • Petr Pavel 93 % (127 hlasů)
 • Andrej Babiš 7 % (10 hlasů)

Celkové výsledky za celou ČR budou uveřejněny na webových stránkách JSNS.  

Výsledky 1. kola naleznete v samostatném článku.


Francouzský den na Gymnáziu Karla Čapka

12. 1. 23

Stejně jako v minulých letech se naše gymnázium i letos rozhodlo zorganizovat francouzský den. Studenti francouzštiny si opět připravili řadu francouzských specialit, mezi kterými nemohly chybět výborné crêpes, baguettes nebo fromages. První patro školy se proměnilo ve francouzské ulice se stánky a plakáty.

Celá naše škola tak strávila příjemné dopoledne nakupováním a ochutnáváním francouzských dobrot na rušném předměstí Montmartre nebo krátkým posezením v Le café.

Utržené peníze, stejně jako v předešlých letech, škola věnovala na dobrou věc. Tento rok finální částkou 20 400 Kč podpořila organizaci Farní charita Starý Knín. Francouzský den tak udělal radost nejen nám studentům, kteří si ho každoročně moc užíváme, ale i mnoha dalším lidem.

Přečíst celý článek


Dobříšské gymnázium slaví

10. 1. 23

Gymnázium Karla Čapka oslaví v roce 2023 dvě významná jubilea. Na únor připadá výročí 100 let od narození dlouholetého ředitele školy a čestného občana Dobříše pana Miroslava Oliče. V září uplyne 70 let od otevření jedenáctileté střední školy na Dobříši. Ta se po čase transformovala na všeobecně vzdělávací střední školu a následně gymnázium. 

Obě tyto události si připomeneme na několika akcích prolínajících se celým rokem 2023:

 • Úterý 14. února – oslavy 100 let od narození Miroslava Oliče
 • Každý druhý čtvrtek od března do června – cestovatelské přednášky
  • 9. března – Cestování pro všechny, Santiago 
  • 13. dubna – Turecko a Gruzie
  • 11. května – Jižní Amerika
  • 8. června – Bali, Indie
 • Pátek 22. září – studentský koncert v Kulturním domě Dobříš
 • Sobota 23. září 2023 – den otevřených dveří
  • komentované prohlídky budovy gymnázia
  • divadelní představení studentů 
  • setkání bývalých a současných pedagogů a přátel školy
 • Sobota 11. listopadu 2023 – společenský večer s hudbou v Kulturním domě Stará Huť

Srdečně zveme všechny bývalé i současné žáky a přátele školy. 


Workshopy Post Bellum

4. 1. 23

Na podzim roku 2022 proběhlo na Gymnáziu Karla Čapka několik zážitkových workshopů od společnosti Post Bellum, neziskové organizace, která vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků moderních dějin. Pomocí metod dramatické výchovy a zážitkové pedagogiky umožňuje všem zúčastněným prožít si příběh konkrétních postav a skutečných dějinných událostí.

Tyto workshopy, tematicky zaměřené na československé dějiny od 50. let 20. století do roku 1989, byly financovány z grantu Středočeského kraje.

Zde je přehled témat a tříd, ve kterých byl program od společnosti Post Bellum realizován:

Přečíst celý článek