Projekt AQUA

Vltava


 

Hodnotící zpráva o expedici Tučňák - Za pramenem Vltavy

Naši druhou poznávací expedici v rámci projektu Vltava jsme absolvovali v termínu 15.12 – 19.12.2005. Konečný počet členů byl 12, z toho bylo 8 studentů 3.ročníku Gymnázia Karla Čapka Dobříš.
Odjezd byl stanoven na 15.12. v 13.13 hod z Dobříše. Tentokrát jsme se na místě nesešli všichni. Z pracovních důvodů odjížděla druhá polovina členů až o den později ve stejný čas.
V Praze následoval přestup do dálkového autobusu směrem k vzdálenému cíli a to byla malá vesnička uprostřed Šumavy – KVILDA.

Program akce byl jasně stanoven a všechny okolnosti nasvědčovaly tomu,že nás čeká opět perfektní biologicko – společenská akce. V této chvíli jsem tuto expedici poněkud humorně nazval TUČŇÁK – to jsem ještě nevěděl jak velkou budu mít pravdu.

Předpokládaný program:
- monitoring pramene Teplé Vltavy
- popis fauny a flory v okolí
- návštěva farmy Highland Cow
- prohlídka muzea Šumavy
- shlédnutí hist.filmů o NP Šumava v IC Kvilda
- zjistit aktuální řešení problému kůrovce v NP
- informovat se o historii plavení dřeva na Šumavě
- návštěva pamětního kamene Krále Šumavy
- návštěva nejchladnějšího místa v republice – Jezerní slatě

Cesta probíhala bez problémů a z potěšením jsme sledovali rostoucí množství sněhové pokrývky v okolí silnic. V 18.00 jsme dorazili do Kvildy kde nás čekal k naší radosti náš guru – pí Sudková. Což byla majitelka nádherného a perfektně vybaveného srubu. Tato osoba nám tuto nádheru zapůjčila do užívání. A nejen to. Během našeho pobytu nám byla neuvěřitelnou oporou a snažila se splnit jakékoliv přání,byť sebešílenější. Myslím,že se tato postarší paní všem zapsala do srdce a mnohým z nás připomněla naše hodné babičky.
Z vybavení jednopatrového srubu byl nadšen i náš hlavní živitel – PAN kuchař Beky. Protože jsme měli poměrně přesné informace o cenách panujících v místních restauracích, neponechali jsme nic náhodě. Místní totiž využívají blízkosti hranice a tedy dostatečné zásoby solventních turistů a své ceny přizpůsobili spíše německým restauracím..
Následující den ráno jsme vyrazili do terénu plní sil a odhodlání. Skoro v tomtéž okamžiku se rozhodl proti nám bojovat nepřítel kterého porazit nelze – POČASÍ. Začalo sněžit a to nepřetržitě. Tento den jsme to brali jako příjemné zpestření a užili si krásný pochodový den nádhernou zasněženou krajinou. Prozkoumali jsme velkou část jednoho z přítoků Vltavy - říčky Vydry. Po návratu na nás v krásně vytopeném srubu čekal nejen kuchař a teplé jídlo ale i druhá polovina účastníků.
Třetí den pobytu jsme navštívili také informační centrum na Kvildě. Zde na nás čekal připravený výklad o NP Šumava doprovázený také hodinovou filmovou produkcí. Shlédli jsme několik filmů o historii i současnosti NP. Již během této
návštěvy jsme registrovali změnu počasí. Ale nenechali jsme se odradit a i přes velmi husté sněžení jsme vyrazili na Jezerní slať a také navštívit farmu Highland Cow. Zde je jediné místo v Čechách, kde se chová skotský druh dlouhosrstého skotu,
který žije celoročně volně na náhorních plošinách a je velmi odolný vůči nepřízni počasí. Toto jsme viděli na vlastní oči. Na této farmě nás totiž dostihla vichřice, která tou dobou pustošila celou republiku. Ti co nezažili neuvěří, ale my už dneska věříme, že tento skot přežije skutečně hodně..A nejen on,ale i my. Méně vážící jedinci expedice potvrdí, že vítr byl tak silný, že bez pomoci ostatních by z této pláně bez problémů odešli směrem, který by jim nebyl ani trochu po chuti. Nicméně jsme vše zvládli bez větších zdravotních problémů a stále plnili stanovený program na sto a více procent.Návrat tohoto dne byl za tmy, ale zato jsme si o to víc cenili teplé chaloupky a chutného jídla.
Předposlední den byl naplánován zlatý hřeb – návštěva pramene Vltavy. Za stálého sněžení jsme odhodlaně vyrazili vpřed svému cíli. Cesta byla místy velmi neschůdná, brodili jsme se po kolena a více ve sněhu..Musím se přiznat,že skoro celý pedagogický doprovod začal pochybovat o tom,že se nám to podaří. Cílem této akce totiž nebylo zničit členy projektu. Ale podcenil jsem odhodlání a sílu kolektivu. Takže jsme po mnoha problémech na trase, kdy jsme se museli místy i plazit po vrstvě sněhu abychom se nepropadali tak hluboko, skutečně dorazili k pramenu. Byl sice zasněžený, ale pro nás nemohl být hezčí a znamenal splnění cíle. Návrat byl velmi krušný pro všechny, ale nenechali jsme se zlomit a optimismus a energie některých členů
nás ani na chvíli nenechal na pochybách,že děláme správnou věc.
Tento večer jsme si také udělali skutečné Vánoce se stromečkem, dárky a hudební produkcí,kterou úžasně zajišťoval po celou dobu akce druhý pedagogický doprovod – biolog a hudebník p. Kamil Koreis, kterému za tento přínos děkuji a věřím, že jeho spolupráce na projektu bude pokračovat i nadále. Poslední den jsme šli podél toku teplé Vltavy a také byl námi navštíven pomníček králi Šumavy a všem lidem,kteří byli nuceni opustit republiku za minulého režimu nelegální cestou.
Tímto jsme završili celý program a chystali se na odjezd domů. Rozloučili jsme se s majitelkou a spolu se vzpomínkami zanechali také kus sebe v té krásné přírodě.

Seznam účastníků expedice Tučňák :
Studenti : Hrbáčková Lucie, Rybínová Michaela, Gaňová Monika, Procházková Tereza, Musilová Šárka, Hajzler Ota, Masopust Václav, Hrubá Martina
Pedagogický doprovod : Mgr.Melicharová Jana, Bílý Ondřej, Koreis Kamil, kuchař Beky

Na závěr zprávy bych chtěl poděkovat p. Kamilu Koreisovi za neocenitelnou pomoc při přípravách, plánování a realizaci plánu expedice. Bez jeho přínosu by tento plán nikdy nevznikl a tato expedice by se neuskutečnila. Také patří velký dík našemu milému kuchaři Bekymu, bez kterého by nás tato akce stála o dost více peněz a také bychom velmi pravděpodobně zemřeli hlady. Musím také ocenit přístup všech studentů a paní profesorky Melicharové, jen díky jejich nadšení a zájmu mohla tato akce proběhnout bez problémů. A neposlední řadě děkuji rodičům za důvěru.Jsem si vědom toho,že jet hledat pramen Vltavy v prosinci a v tom počasí co panovalo moc lidi za normální nepovažuje,ale o to více poznali Vaše děti sami sebe a opět o trochu více zjistili co všechno vlastně dokáží.

Navštivte špičkovou fotogalerii

Ondřej Bílý


 

Hodnotící zpráva o expedici Appalucha

foto

28.11.2005

Naší první poznávací expedici v rámci projektu Vltava jsme absolvovali v termínu 17.11 – 20.11.2005. Konečný počet členů expedice byl 14, z toho bylo 9 studentů 3.ročníku Gymnázia Karla Čapka Dobříš.

Odjezd byl stanoven na čtvrtek v 7.13 hod.Vzhledem k tomu,ze se jednalo o státní svátek, panovala u vedení expedice velká obava s odjezdu, ale kupodivu se dostavili na místo odjezdu VŠICHNI účastníci.. A tato perfektní organizovaná spolupráce fungovala naprosto ukázkově po celou dobu akce, čímž bych chtěl touto cestou všem ještě jednou poděkovat za přístup a spolehlivost.

Následoval odjezd do Prahy a posléze přesun autobusem z Holešovic do města Mělník. Tady na naší výpravu čekala druhá odborná polovina zodpovědná za organizaci čtvrtečního dne v podobě biologa p.Jiřího Hajna a fotografa p.Pavla Hykše.

A v tomto okamžiku jsme oficiálně odstartovali expedici s pracovním názvem Appalucha.

Program dne byl následující :

Celý program byl doprovázen odborným výkladem p.Hajna, který neváhal jako externí pracovník obětovat zájmům naší exkurze svůj volný čas a energii. Svůj přínos do programu završil perfektní hudební produkcí v salonku restaurace, kde jsme měli díky obětavosti pí Benýškové zajištěn veškerý komfort včetně teplých večeří.

Páteční den byl ve znamení ranního vstávání. Opět vše proběhlo bez sebemenších zádrhelů a celá skupina studentů nastoupila v 8.00 do autobusu směr Praha. Zde jsme nastoupili na Hlavním nádraží do vlaku a přesunuli se do města Vrané nad Vltavou.

Program dne:

Během pátečního dne absolvovali studenti poměrně namáhavou cestu vedoucí napříč středočeským žulovým plutonem z údolí Vltavy do údolí Sázavy. Druhá část pochodu již byla spojena s příjemným pochodem krásným údolím Sázavy. Štěstí se nás tento den drželo nejen v podobě slunného počasí ale i v podobě jízdních řádů. Po ukončení výletu v Petrově u Prahy jsme čekali na vlak pouhých 15 minut, což je vzhledem k tomu, že na této vlakové trase je četnost spojů cca ob tři hodiny jistě potěšující.

Návrat do Prahy byl uskutečněn kolem 17.00 a domů se každý účastník již dostal po vlastní ose.

Sobotní program byl již situován přímo do hlavního města. Počet účastníků se mírně omezil, ale přesto byl velmi potěšující. Zejména z důvodu naprosto šíleného počasí, kdy nás v podstatě celý den bičovaly přívaly sněhu a větru.

Program dne :

Až tento den jsme nesplnili celý zadaný program, který jak se v reálu ukázalo nebylo možné z časových důvodů splnit a proto jsme nemohli navštívit všechny mosty přes Vltavu. Nicméně tuto drobnou nedokonalost jistě napravíme v již plánované další části expedice.

Seznam účastníků expedice Appalucha:
Pedagogický doprovod: Mgr.Melicharová Jana, Hajn Jiří, Sprenger Milan, Hykš Pavel, Bílý Ondřej
Studenti: Balíček Ondřej, Hrbáčková Lucie, Fencl Michal, Tereza Procházková , Skalník Ondřej, Šárka Musilová, Koukolíček Jan, Járková Kristýna, Hajzler Ota

Na závěr zprávy byl chtěl všem zúčastněným studentům a pedagogickým pracovníkům poděkovat za naprosto příkladnou spolupráci a spolehlivost. Zejména bych chtěl jmenovitě vyzdvihnout přínos p.Jiřího Hajna, bez kterého by tato expedice neproběhla v takovém odborném i kulturním rozsahu. A v neposlední řadě chci jménem mým a určitě i jménem studentů vyjádřit velký dík obětavosti Mgr.Jany Melicharové, která si ve svém volném čase našla čas podpořit tento projekt a já doufám, že se touto cestou stala trvalým účastníkem projektu Vltava.

Také chci alespoň na dálku poděkovat všem rodičům, kteří vložili důvěru do rukou mých a také do rukou svých ratolestí. Věřím, že výsledky naší práce Vás přesvědčí o tom, že tento krok nebyl zbytečný.

Ondřej Bílý

FOTOGRAFIE Z AKCE


 

Cyklovýlet 2006 střední tok Vltavy

foto

Výlet v termínu 28.4. – 1.5.2006 byl závěrečnou expedicí v rámci projektu Aqua, který vyvrcholil o týden později prezentací výsledků ve Španělsku. Účast byla vzhledem ke špatnému počasí poměrně nízká, ale Ti co se s odvahou pustili do nesnadného úkolu si zaslouží maximální uznání. Úkolem bylo zmapovat celý střední tok Vltavy až po Český Krumlov. Studenti měli za úkol navštívit všechny přehradní nádrže na toku a také monitorovat faunu a floru okolí řeky. Za velmi náročného počasí, kdy poslední noc nás v Krumlově čekalo ochlazení až na –2 stupně… si všichni studenti včetně pedagogického doprovodu sáhli až na dno svých fyzických a zejména psychických sil.
Uznání si zaslouží hlavně studentka Lucie Hrbáčková, která jako jediná absolvovala celé 4 dny na kole a přežila bez zranění celou porci kilometrů. Všechny ostatní potkaly na cestě buď zdravotní,časové či technické lapálie a dobře se ukázalo, že takovéto expedice se neobejdou bez dokonalého technického zabezpečení.
Touto cestou je třeba poděkovat hlavnímu mechanikovi celé akce Petru Vlachovi, který řadu z účastníků zachránil od blamáže. Ve chvíli nejhorší neváhal usednout jako náhradník na kolo a zabezpečit plynulý a bezchybný chod akce. Přes veškeré překážky si studenti 3. ročníku vedli výborně a určitě si odnesli mnoho nezapomenutelných zážitků.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem účastníkům za ochotu věnovat svůj čas a energii tomuto projektu a doufám, že svého rozhodnutí dnes nelitují.
Ondřej Bílý

Seznam účastníků expedice:
Studenti:
Hrbáčková Lucie, Rybínová Michaela, Gaňová Monika, Procházková Tereza, Musilová Šárka, Hajzler Ota, Masopust Václav, Hrubá Martina
Pedagogický doprovod:
Mgr.Melicharová Jana, Ing. Sprenger Milan, Mgr. Škarvada Vladimír, Mgr.Bílý Ondřej, Mgr. Vlach Petr, Korejs Kamil

FOTOGALERIE

Ondřej Bílý


 

Hodnotící zpráva expedice Zaragoza

foto

Ve dnech 3.- 7. května 2006 proběhla ve španělské Zaragoze konference „Europrojektu“, exklusivního sdružení evropských středních škol, z nichž každá reprezentuje jednu zemi Evropské unie. Gymnázium Karla Čapka z Dobříše bylo na konferenci přijato po roční čekací lhůtě za řádného člena sdružení. Současně welšská škola z Cardiffu a polská škola z Bialystoku byla přijata na roční zkušební dobu.<

Hlavní bodem programu konference bylo vyhodnocení jednoročního projektu s názvem „Water Sustainalibity in Europe“ (udržitelnost vody v Evropě). Jednotlivé školy se zabývaly komplexním studiem významné řeky či jezera ve své oblasti a  jejich kulturním prostředím s cílem vytvořit poster a prezentaci, obrazovou resp. i hudební, naznačující průběh i výsledky svého studia.

Studenti 3.ročníku Gymnázia Karla Čapka, vedeni středoškolským profesorem Ondřejem Bílým, ve čtyřech několikadenních expedicích v průběhu let 2005 a 2006 sbírali poznatky a materiál o řece Vltavě. Výsledky jejich práce byly na konferenci hodnoceny  jako jedny z nejlepších.

Dalším bodem programu byl nácvik pantomimy vyjadřující potřebnost vody k životu. Přípravy tohoto programu se zúčastnilo všech 58 studentů z přítomných 16 zemí. Pantomima byla předvedena poslední den konference.

Volný čas studentů byl vyplněn vodními sporty na řece Ebro a prohlídkami pamětihodností Zaragozy.

Z GKČD se konference zúčastnily studentky 3.ročníku Lucie Hrbáčková, Šárka Musilová a Tereza Procházková, za pedagogy Mgr. Ondřej Bílý a Mgr. Aleš Vondráček.

Závěrem bych chtěl poděkovat studentům 3.ročníku za jejich perfektní přístup a doufám, že se spolu ještě mnohokráte potkáme na dalších expedicích do neznáma.

Ondřej Bílý

FOTOGALERIE
  poster