Kronika

Povídání o Japonsku

25.4.2023

V pátek 31. března 2023 se mohli žáci dobříšského gymnázia těšit z výjimečné návštěvy! Pozvání na besedu přijal Petr Holý. Japanolog, publicista, znalec japonského divadla a také absolvent Gymnázia Karla Čapka! Rodák z Příbrami působil v letech 2006–2013 jako ředitel Českého centra v Tokiu. Organizoval zde celou řadu kulturních událostí, od filmových produkcí přes divadelní a hudební představení, umělecké výstavy nevyjímaje. Nyní v podobné činnosti pokračuje v rámci Českého kulturního salónu Čekogura. V Tokiu také přednáší, publikuje a učí češtinu.

Po příchodu do auly se krátce rozplýval při vzpomínání na léta, jež na naší škole prožil. Nahlas si vybavoval, co si ze svého studia pamatuje a besedu tím (možná nechtěně) nastartoval na velmi pozitivní vlně.

Jako první se pan Holý rozpovídal o životě v Japonsku. Žáky seznámil s tamními společenskými normami a zvyky, také se všechny (marně) snažil ujistit, že mluvit japonsky je vlastně velmi jednoduché. Své neobvyklé jazykové umění byl ochoten dokonce i předvést! Sice mu nejspíš nikdo v místnosti nerozuměl, ale studenstvo se nakonec usneslo, že Petr Holý opravdu japonsky umí. 

Řeč došla i na manga (a jejich nešťastné české skloňování), animované seriály, japonský kariérismus i na to, proč Japonci jedí k Vánocům KFC. 

Děkujeme Petrovi Holému za pozoruhodné a poutavé povídání!

Štěpán Böhm, septima

 

 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Japonsko beseda kultura