Naši druhou poznávací expedici v rámci projektu Vltava jsme absolvovali v termínu 15.12 - 19.12.2005. Konečný počet členů byl 12, z toho bylo 8 studentů 3.ročníku Gymnázia Karla Čapka Dobříš.
Odjezd byl stanoven na 15.12. v 13.13 hod z Dobříše. Tentokrát jsme se na místě nesešli všichni. Z pracovních důvodů odjížděla druhá polovina členů až o den později ve stejný čas.
V Praze následoval přestup do dálkového autobusu směrem k vzdálenému cíli a to byla malá vesnička uprostřed Šumavy - KVILDA.
Program akce byl jasně stanoven a všechny okolnosti nasvědčovaly tomu,že nás čeká opět perfektní biologicko ?" společenská akce. V této chvíli jsem tuto expedici poněkud humorně nazval TUČŇÁK ?" to jsem ještě nevěděl jak velkou budu mít pravdu.
Předpokládaný program:
- monitoring pramene Teplé Vltavy
- popis fauny a flory v okolí
- návštěva farmy Highland Cow
- prohlídka muzea Šumavy
- shlédnutí hist.filmů o NP Šumava v IC Kvilda
- zjistit aktuální řešení problému kůrovce v NP
- informovat se o historii plavení dřeva na Šumavě
- návštěva pamětního kamene Krále Šumavy
- návštěva nejchladnějšího místa v republice - Jezerní slatě
Cesta probíhala bez problémů a z potěšením jsme sledovali rostoucí množství sněhové pokrývky v okolí silnic. V 18.00 jsme dorazili do Kvildy kde nás čekal k naší radosti náš guru ?" pí Sudková. Což byla majitelka nádherného a perfektně vybaveného srubu. Tato osoba nám tuto nádheru zapůjčila do užívání. A nejen to. Během našeho pobytu nám byla neuvěřitelnou oporou a snažila se splnit jakékoliv přání,byť sebešílenější. Myslím,že se tato postarší paní všem zapsala do srdce a mnohým z nás připomněla naše hodné babičky.
Z vybavení jednopatrového srubu byl nadšen i náš hlavní živitel ?" PAN kuchař Beky. Protože jsme měli poměrně přesné informace o cenách panujících v místních restauracích, neponechali jsme nic náhodě. Místní totiž využívají blízkosti hranice a tedy dostatečné zásoby solventních turistů a své ceny přizpůsobili spíše německým restauracím..
Následující den ráno jsme vyrazili do terénu plní sil a odhodlání. Skoro v tomtéž okamžiku se rozhodl proti nám bojovat nepřítel kterého porazit nelze ?" POČASÍ. Začalo sněžit a to nepřetržitě. Tento den jsme to brali jako příjemné zpestření a užili si krásný pochodový den nádhernou zasněženou krajinou. Prozkoumali jsme velkou část jednoho z přítoků Vltavy - říčky Vydry. Po návratu na nás v krásně vytopeném srubu čekal nejen kuchař a teplé jídlo ale i druhá polovina účastníků.
Třetí den pobytu jsme navštívili také informační centrum na Kvildě. Zde na nás čekal připravený výklad o NP Šumava doprovázený také hodinovou filmovou produkcí. Shlédli jsme několik filmů o historii i současnosti NP. Již během této
návštěvy jsme registrovali změnu počasí. Ale nenechali jsme se odradit a i přes velmi husté sněžení jsme vyrazili na Jezerní slať a také navštívit farmu Highland Cow. Zde je jediné místo v Čechách, kde se chová skotský druh dlouhosrstého skotu,
který žije celoročně volně na náhorních plošinách a je velmi odolný vůči nepřízni počasí. Toto jsme viděli na vlastní oči. Na této farmě nás totiž dostihla vichřice, která tou dobou pustošila celou republiku. Ti co nezažili neuvěří, ale my už dneska věříme, že tento skot přežije skutečně hodně..A nejen on,ale i my. Méně vážící jedinci expedice potvrdí, že vítr byl tak silný, že bez pomoci ostatních by z této pláně bez problémů odešli směrem, který by jim nebyl ani trochu po chuti. Nicméně jsme vše zvládli bez větších zdravotních problémů a stále plnili stanovený program na sto a více procent.Návrat tohoto dne byl za tmy, ale zato jsme si o to víc cenili teplé chaloupky a chutného jídla.
Předposlední den byl naplánován zlatý hřeb ?" návštěva pramene Vltavy. Za stálého sněžení jsme odhodlaně vyrazili vpřed svému cíli. Cesta byla místy velmi neschůdná, brodili jsme se po kolena a více ve sněhu..Musím se přiznat,že skoro celý pedagogický doprovod začal pochybovat o tom,že se nám to podaří. Cílem této akce totiž nebylo zničit členy projektu. Ale podcenil jsem odhodlání a sílu kolektivu. Takže jsme po mnoha problémech na trase, kdy jsme se museli místy i plazit po vrstvě sněhu abychom se nepropadali tak hluboko, skutečně dorazili k pramenu. Byl sice zasněžený, ale pro nás nemohl být hezčí a znamenal splnění cíle. Návrat byl velmi krušný pro všechny, ale nenechali jsme se zlomit a optimismus a energie některých členů
nás ani na chvíli nenechal na pochybách,že děláme správnou věc.
Tento večer jsme si také udělali skutečné Vánoce se stromečkem, dárky a hudební produkcí,kterou úžasně zajišťoval po celou dobu akce druhý pedagogický doprovod ?" biolog a hudebník p. Kamil Koreis, kterému za tento přínos děkuji a věřím, že jeho spolupráce na projektu bude pokračovat i nadále. Poslední den jsme šli podél toku teplé Vltavy a také byl námi navštíven pomníček králi Šumavy a všem lidem,kteří byli nuceni opustit republiku za minulého režimu nelegální cestou.
Tímto jsme završili celý program a chystali se na odjezd domů. Rozloučili jsme se s majitelkou a spolu se vzpomínkami zanechali také kus sebe v té krásné přírodě.
Seznam účastníků expedice Tučňák :
Studenti : Hrbáčková Lucie, Rybínová Michaela, Gaňová Monika, Procházková Tereza, Musilová Šárka, Hajzler Ota, Masopust Václav, Hrubá Martina
Pedagogický doprovod : Mgr.Melicharová Jana, Bílý Ondřej, Koreis Kamil, kuchař Beky
Na závěr zprávy bych chtěl poděkovat p. Kamilu Koreisovi za neocenitelnou pomoc při přípravách, plánování a realizaci plánu expedice. Bez jeho přínosu by tento plán nikdy nevznikl a tato expedice by se neuskutečnila. Také patří velký dík našemu milému kuchaři Bekymu, bez kterého by nás tato akce stála o dost více peněz a také bychom velmi pravděpodobně zemřeli hlady. Musím také ocenit přístup všech studentů a paní profesorky Melicharové, jen díky jejich nadšení a zájmu mohla tato akce proběhnout bez problémů. A neposlední řadě děkuji rodičům za důvěru.Jsem si vědom toho,že jet hledat pramen Vltavy v prosinci a v tom počasí co panovalo moc lidi za normální nepovažuje,ale o to více poznali Vaše děti sami sebe a opět o trochu více zjistili co všechno vlastně dokáží.
Ondřej Bílý